گفتگو با دکتر حسن عباسی

اگر امکانات پزشکی تهران در کردستان بود، برای طبابت به زادگاهم بر می‌گشتم

در گفتگو با دکتر حسن عباسی از متخصصان خوشنام ارتوپد

 

کار سنگین و طاقت فرسا باعث شده تا بیماری های مرتبط با ستون فقرات و مفاصل جزیی جدایی ناپذیر از زندگی مردمان استان کردستان شود و بر همین اساس مراجعه به پزشکان حاذق و با تجربه در شهرهای محتلف و خصوصا پایتخت نیز به یک امر طبیعی برای کسانی که با این بیماری ها دست و پنجه نرم می کنند تبدیل شده است، در این مراجعات اگر پزشک مورد نظر همزبان و همشهری فرد باشد می توان گفت بیمار با آرامش خاطر بیشتری به روند درمان خود ادامه خواهد داد.

دکتر حسن عباسی متخصص ارتوپد و جراح مفاصل لگن‌ و ران را نیز می توان نمونه‌ی بارزی از جامعه‌ی پزشکی برخاسته از شهرستان سقز دانست که سالیان زیادی است در تهران خدمات ارزنده‌ای را نه‌تنها به همشهریان سقزی خود بلکه به سایر کوردهایی که در جاهای دیگر ساکنند ارائه کرده است. وی در حوزه جراحی استخوان و مفاصل از بهترین متخصصان ایران است. این پزشک خوشنام علاوه بر طبابت، میانه خوبی نیز با اهالی موسیقی و خصوصا استاد آواز ایران محمدرضا شجریان دارد.

گفتگویی با این پزشک خوشنام

یک بیوگرافی مختصر از خودتان به خوانندگان واکاوی ارایه دهید!
دکتر عباسی: حسن عباسی هستم، زاده‌ی روستای سرا از توابع شهرستان سقز. فرزند اسماعیل آغای سرا و عضو چهارم خانواده‌ای ۸ نفره. تحصیلات ابتدایی خود را در همان‌جا گذراندم و برای ادامه تحصیلات راهی تهران شدم. تحصیلات دبیرستانی و دانشگاهی خود را در تهران به پایان رساندم.

تحصیلات دانشگاهی را در کدام دانشگاه گذراندید و آیا برای تخصص تان به خارج از کشور نیز رفته اید؟
دکتر عباسی: تحصیلات دانشگاهی در رشته پزشکی در دانشگاه تهران و سپس تخصص ارتوپد گرایش به مفاصل لگن و ران را با توجه به علاقه‌ی خود انتخاب کردم و دوره‌های آموزشی مربوط به این تخصص را نیز در اروپا از جمله سویيس، آلمان واتريش سپری کردم و اکنون سال‌های زیادی است در تهران مشغول طبابت هستم.

سخت‌ترین عمل جراحی که تا الان داشته‌اید چه عملی بوده است؟
دکتر عباسی: در واقع دقیقا نمی‌توانم بگویم که سخت‌ترین عملم کدام بوده است، چون تعدادشان زیاد است و هر عملی که موفقیت‌آمیز نبوده و نتیجه‌اش مثمرثمر نباشد برای ما خاطره‌ای تلخ به‌جا می گذارد.

 آیا در کارنامه‌ی شما از این نوع عمل‌جراحی که همراه با خاطره‌ای تلخ بوده وجود دارد؟
دکتر عباسی: هیچ جراحی در دنیا وجود ندارد که در کارنامه‌اش شکست وجود نداشته باشد. از سوی دیگر هر عمل جراحی سختی‌های خاص خود را دارد و برای یک جراح تنها چیزی که در اتاق عمل روی آن تمرکز دارد به نتیجه مثبت کارش می اندیشد که بتواند به بهترین شیوه‌ی ممکن کارش را انجام دهد و بعد از پایان عمل جراحی خبر خوشی را به بیمارش بدهد.

آیا تا به‌حال به فکر ساخت یک کلینیک در شهرستان سقز بوده‌اید؟
دکتر عباسی: اولین شرط برای انجام این کار داشتن بودجه است و بودجه‌ای سنگین هم می‌خواهد که البته پیشتر همکاران من به فکر این بوده‌اند، اما متاسفانه شکل اجرایی به خود نگرفته و از قدرت ما خارج است که دلیل اصلی آن هم بحث بودجه است، البته غیر از این هم هرکس می تواند در جایگاه خود با دلسوزی به مداوای همشهریان خود بپردازد و هر کوردی که به سراغ ما می آید مثل خانواده خود به آن نگاه می کنیم حتی اگر از کشورهای دیگر هم برای معالجه بیایند.

آیا برنامه‌ای برای ارائه تجربیات خود به همشهریانتان دارید؟
دکتر عباسی: این برنامه را که من نمی‌توانم طراحی کنم، باید یک طرح ملی از سوی وزارتخانه و کسانی که در رأس این کارند ارائه شود تا کسانی که تازه‌کارند از تجربیات پیشکسوتان استفاده کنند، اما با این اوصاف هر زمان که لازم باشد هر کمکی که از دست من برآید کوتاهی نکرده‌ام.

 

به نظر شما دلیل مشکلات ستون فقرات در ایران چیست و چرا در مناطق کوردنشین این مشکل بیشتر نمود پیدا می کند؟
دکتر عباسی: ستون فقرات در تمام دنیا بیشترین مشکل را برای افراد درست می کند و یکی از شایع‌ترین گرفتاری‌های کل بشر در دنیا است و آماری که هست نشان می دهد ۳۰ الی ۴۰ درصد افراد در تمام دنیا از مشکلات ستون فقرات و کمردرد رنج می برند. طبیعتا در مناطق کوردنشین به دلیل فشار کار زیاد و انجام کارهای سنگین این آمار بالاتر می رود.

آیا تغذیه و فقر در این افزایش آمار تاثیرگذار است؟
دکتر عباسی: اساسا انواع بیماری‌ها و دفرمیته در جاهایی که فقر گسترده‌تر است بیشتر است و مخصوصا در زمینه ستون فقرات کسانی که تغذیه درستی ندارند و کار طاقت‌فرسا می‌کنند بیشتر با این عارضه دست‌و‌پنجه نرم می کنند.

همان‌گونه که آگاه هستید مناطق کوردنشین به علت عدم توسعه‌یافتگی و شرایط اقتصادی خاص شمار زیادی از مردم مشغول کولبری هستند، آیا تاکنون کولبری به علت درد کمر و مشکل ستون فقرات ناشی از کولبری به شما مراجعه کرده است؟
دکتر عباسی: بله. نه یک‌بار بلکه چندین بار هم دیده‌ام، کسانی که کار سنگین انجام می دهند چه به صورت کولبری و چه به صورت کارگری فشار زیادی به ستون فقرات آن‌ها وارد می شود، حتی در عکس‌های گرفته‌شده از ستون فقرات یک فرد ۲۵ ساله که کولبری کرده نشان می دهد که در حد بیمار ۸۰ ساله آرتروز دارد.

 

آیا اگر امکانی‌ فراهم شود دوست دارید به کردستان و سقز برگردید و آن‌جا مشغول کار طبابت شوید؟ 
دکتر عباسی: حتما، آرزوی ما همین است، اما صرف داشتن مطب کافی نیست چون کار اصلی ما عمل جراحی است و اگر نتوانیم برای بیمار هرکاری که لازم است انجام دهیم بی‌فایده است و فقط صرف دیدن مریض کفایت نمی کند و این کار پزشک داخلی است. دکتر روماتولوژی هم می تواند همین کار را انجام دهد و به بیماران دارو تجویز کند. پس اگر قطعا امکانات لازمی که در تهران وجود دارد، در کردستان هم باشد ماهم دوست داشتیم در شهر و زادگاه خودمان به ارائه خدمت به همشهریان خود بپردازیم.

 

به عنوان فردی که سال‌ها در حوزه‌ی سلامت و پزشکی مشغول کار هستید عمده ایرادی که به این حوزه وارد می دانید با توجه به افزایش بیش از حد هزینه‌های درمان چیست؟
دکتر عباسی: من از لحاظ کارشناسی و مدیریتی زیاد تجربه ندارم و نمی‌توانم نظرات کارشناسانه بدهم، اما طرح تحول سلامت از ابتدا با تبلیغات گسترده‌ای که شروع شد نوید دهنده‌ی روزهای خوشی برای این حوزه بود چون قشر زیادی از مردم را شامل می شد، اما به مرور زمان روز به روز نحوه‌ی کمک‌رسانی و خدمات به اقشار پایین و آسیب‌پذیر جامعه کمتر می شد و نتیجه‌ی آن بعد از چند سال بسیار تاسف‌بار است و هزینه‌های بسیار زیادی را بر بودجه‌ی سلامت تحمیل کرد و وزیر پیشین بهداشت-قاضی‌زاده هاشمی- بیشترین سهم را در این بحران داشته است.

 

مقداری از حوزه‌ی پزشکی فاصله بگیریم. خارج از کار طبابت و جراحی به چه چیز مشغول هستید؟
دکتر عباسی: غیر از کار پزشکی بیشتر وقت خودم را صرف ورزش و گوش‌دادن به موسیقی می کنم‌. از جوانی به ورزش کاراته علاقه داشتم و آن‌را به صورت حرفه‌ای دنبال می کردم و سال‌ها عضو تیم دانشگاه بودم و با تیم ملی نیز همکاری داشته‌ام. اکنون نیز هفته‌ای ۲-۳ جلسه تمرین می کنم.

شما از دوستان نزدیک استاد شجریان هستید و با وی ارتباط صمیمی و دوستانه‌ای دارید. این ارتباط به کِی برمی گردد و در حال حاضر استاد شجریان در چه وضعیت سلامتی به‌سر می برد؟
دکتر عباسی: من از سال ۱۳۷۰ با استاد شجریان آشنا شدم و از آن زمان افتخار دوستی با وی را دارم و هر نیاز پزشکی داشته صمیمانه در خدمت ایشان بوده ام. استاد شجریان نیز به من لطف بیش از حدی داشته‌اند، اما الان ۲ سالی است که حال عمومی وی رضایت‌بخش نیست و بعد از عمل جراحی که در آمریکا انجام داد گرفتاری عمده‌ای برایش پیش آمد و صدمه زیادی به وی وارد شده است. هفته‌ای یکی‌دوبار به وی سر می زنم و در طول هفته ۳-۴ بار از فیزیوتراپ‌های ماهر برای معالجه‌اش بهره می بریم که انشاالله هرچه زودتر بهبود یابند.

 

 سخن آخر!؟
دکتر عباسی: ممنون از وقتی که در اختیار من گذاشتید و امیدوارم مردم ایران و به ویژه مناطق کوردنشین سالم، تندرست و در خوشی و آرامش به‌سر ببرند و هیچ‌گاه دچار بیماری نشوند و اگر هم به ما مراجعه کنند با کمال افتخار در خدمتشان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *